Aktuality

Uzavření jídelny

[ 4.1.2021 ]

Upozorňujeme všechny strávníky, že je na základě usnesení Vlády České republiky o vyhlášení nouzového stavu z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území ČR jídelna Dolňácko, a.s. počínaje pondělím 4. ledna 2021 uzavřena.

Žádáme:

1)    důchodce a fyzické osoby (příp. další jednotlivce), aby si v případě nutnosti objednali a vyzvedli oběd (v zatavené jednorázové misce) na některém odběrném místě poblíž svého bydliště

Odběrná místa:   

bytový dům, Antonínská 1557, Hluk

cykloservis Jurásek, Hlavní 177, Hluk

paní Machálková, Hlavní 545, Hluk

paní Šimčíková, Drahy 1054, Hluk

pan Míšek, Vyšehradská 1207, Hluk

paní Huspeninová, Lipová 1107, Hluk

paní Podlasová, Lánská 800, Hluk

charitní dům, Sokolská 1408, Hluk

farma Boršice u Blatnice

2) ostatní (převážně zaměstnance okolních firem), aby si v případě nutnosti objednávali obědy pouze telefonicky, u personálu kuchyně (tel. 572 435 222, 777 732 120). Obědy budou vydány zástupci vaší firmy vždy pro všechny zaměstnance naráz, v zatavených jednorázových miskách, v době od 11:30 do 12:00  oproti odpovídajícímu množství stravenek.

V případě odběru většího množství doporučujeme v předstihu zajistit a předat např. bedny, do kterých krabičky vychystáme.

Děkujeme za pochopení, vedení Dolňácko, a.s.

Meteostanice Hluk a Boršice u Blatnice

[ 19.7.2016 ]

Dolňácko na Facebooku

[ 7.8.2013 ]

Jídelní lístek

[ 26.10.2012 ]

NOVÝ JÍDELNÍ LÍSTEK

Pro následující týden ke stažení vždy ve čtvrtek

 

Hlavní odkazy

Naše hovězí

Dolňácko, a.s. se zabývá chovem masného plemene Blond D´Aquitaine již od roku 1995, kdy začalo s jeho křížením na českou straku. V současné době se čistota krve u našeho zástavu pohybuje okolo 80%. Náš chov je soustředěn na svahy v podhůří chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (odkaz na video chovu) a vyznačuje se vysokou kvalitou masa, které je vhodné k dalšímu zpracování.

Býci se porážejí maximálně do stáří 2 let. Po narození do váhy 300 kg jsou odchováváni na pastvě spolu s matkou a dále pak krmeni čistě rostlinou stravou (silážní kukuřicí a senem) bez jakýchkoliv průmyslových a hormonálních doplňků. Většinou až po překonání 600 kg jsou poráženi a jejich maso je přímo z jatek distribuováno do naší farmářské prodejny.

Všichni jistě dobře ví, že hovězí maso není v našich kuchyních tak rozšířené, jako je tomu u masa vepřového. Je to dané jeho vyšší cenou, ale v mnoha případech i tím, že maso prodávané na pultech některých "obchodů" pochází z kusů, které jsou použitelné pouze na vaření či dlouhou tepelnou úpravu (v tom lepším případě).

U býčků z produkce Dolňácko, a.s. se vám podobná věc stát nemůže. Přímo u nás na prodejně si totiž můžete ověřit druh, původ i stáří masa, které kupujete.

Zásady zpracování hovězího masa

Prodej hovězího masa se řídí přáním zákazníků a ti mají zájem především o čerstvé a voňavé maso. Málokterý nakupující ovšem ví, že k přípravě kvalitního jídla (zejména minutek) z hovězího masa je nejlepší maso vyzrálé - asi 10 až 14 dní po porážce.

Hovězí maso do 2 dnů po porážce je totiž naprosto nevhodné k jakékoliv kulinářské úpravě. První 2 dny se svalová vlákna stahují a až později se uvolňují a maso začíná křehnout. Takové zrání ovšem vyžaduje dodržení řady hygienických podmínek. Ty nejdůležitější jsou: teplota max. do 4° C, zamezit přístup bakteriím a neskladovat s potravinami se specifickými vůněmi.

Rádi bychom postupně přesvědčili všechny ty, kterým připadá jako rouhání nechat poražené zvíře viset v chladírně 10 dní - nemají pravdu. Např. ve Francii je nepsaným pravidlem, že se hovězí maso neobjeví na trhu dříve než 8 dní po porážce. Viz níže v kapitole ZRÁNÍ HOVĚZÍHO MASA

SOUČÁST ZDRAVÉ VÝŽIVY

Hovězí maso je součástí zdravé výživy. Obsahuje celou řadu důležitých látek pro naši výživu včetně cenných vitamínů (B1, B2, B3, B5, B12, A, D a E), minerálních látek a stopových prvků (železo, hořčík, draslík, vápník, fosfor). Libové hovězí maso obsahuje v průměru jen 4 % tuku. Naopak je bohatým zdrojem plnohodnotných bílkovin (20 %). Jejich hodnota je dána tím, že obsahují všechny esenciální aminokyseliny.

ZRÁNÍ HOVĚZÍHO MASA 

Zrání masa je součástí biochemických procesů. Nedostatečně vyzrálé maso je i po sebelepší kulinářské úpravě tuhé a tvrdé. My však požadujeme maso křehké, šťavnaté a měkké. Jak toho dosáhnout? Pravá kulinářské hodnota přichází až po určité době zrání. Hovězí maso by na nejvyšší kvalitu mělo zrát u některých druhů až měsíce. Optimální doba zrání se pohybuje kolem 20 dní. Pro steaky je doporučována doba zrání 2 - 3 týdny. Samozřejmostí je zachování vhodných hygienických a skladovacích podmínek.

Rozlišujeme dva druhy zrání masa. Suché zrání, kdy je maso vyvěšené v chladírně za dodržení přísných hygienických a teplotních (0 až 1 stupeň Celsia) podmínek. Takto lze nechat vyzrát jednotlivé části nebo celé čtvrtě. Dochází k postupnému úbytku vody v mase a tím se zvýrazňuje jeho chuť a vůně. Mokré zrání je způsob zrání masa jednotlivých částí vakuově zabalených. Opět při dodržení hygienických a teplotních (0 až 1 stupeň Celsia) podmínek. Takto zavakuované maso můžete nechat zrát (klidně v lednici) dva až tři týdny. V tomto období dochází k přirozenému procesu, takzvané autolýze, tedy rozkladu pomocí vlastních enzymů. Dobře uzrálé hovězí maso charakteristicky voní a celkově ztmavne. Při delší době zrání může maso působit až mírně nakysle.

Ve chvíli, kdy je maso dobře vyzrálé, jej můžeme zamrazit. Vlákna již nejsou tak ztuhlá a tvrdá jako u masa čerstvého. Proto se mražením nepoškodí, struktura masa je zachována a může se takto skladovat až 10 měsíců. Následně je vhodné pomalé rozmrazení, aby si maso zachovalo svou jemnost, křehkost a šťavnatost. Před vlastní kulinářskou úpravou se doporučuje maso vyjmout z obalu, aby vlivem přístupu kyslíku získalo opět pěknou barvu.  

 

MASO NA STEJKY, druhy stejků

Ceny hovězího masa

ProduktCena
H zadní BK209.00 Kč / kg
H plec BK189.00 Kč / kg
H falešná svíčková259.00 Kč / kg
H roštěná299.00 Kč / kg
H žebro129.00 Kč / kg
H krk bez kosti, kližka179.00 Kč / kg
H slabina129.00 Kč / kg
H svíčková549.00 Kč / kg
H hrudí129.00 Kč / kg
H oháňka109.00 Kč / kg


Ceny našich dalších produktů naleznete v Ceníku.